Akrebe Babasının Adını Verdi: Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak Dikkat!

Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ersen Aydın Yağmur’un önderliğinde yapılan araştırmalar sonucunda, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yeni bir akrep türü keşfedildi. Prof. Dr. Yağmur’un babası Mehmet Faik Yağmur’a ithafen “Mesobuthus faiki” adı verilen bu tür, daha önce bilinmeyen morfolojik özellikleriyle dikkat çekiyor.

BABA OĞUL İŞBİRLİĞİ İLE KEŞFEDİLDİ

Prof. Dr. Yağmur’un, Türkiye’nin akrep faunası üzerinde yaptığı 21 yıllık araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bu yeni tür, babası Mehmet Faik Yağmur’un da katkılarıyla belirlendi. Babasının öğretmenlik yaptığı Mardin ve Şanlıurfa’daki köyleri ziyaret ederken tespit edilen bu tür, ailenin işbirliğiyle bilim dünyasına kazandırıldı.

YENİ TÜRÜN ZEHİR ETKİSİ ARAŞTIRILIYOR

“Mesobuthus faiki” adı verilen bu yeni akrep türünün zehrinin insanlar için ölümcül olmadığı ancak çocuklar ve alerjik bünyeli kişiler için risk oluşturabileceği belirtiliyor. Prof. Dr. Yağmur’un yaptığı araştırmalarla bu türün yayılış alanlarının Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illeri olduğu tespit edildi.

YENİ TÜRÜN TANITIMI YURTDIŞINDA YAPILDI

Prof. Dr. Yağmur’un bulguları, akreplerle ilgili yayın yapan ABD merkezli ‘Euscorpius’ dergisinde yayımlandı. Bu yayınla birlikte Türkiye’nin akrep faunasına yeni bir katkı sağlanmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir